Czym jest psychoterapia?

Czy kiedykolwiek miałeś poczucie przytłoczenia i myślałeś, że nie poradzisz sobie z problemami? Jeśli tak to nie jesteś sam. Według Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego nawet 8 milionów Polaków doświadcza depresji, lęków i innych zaburzeń psychicznych. Inni potrzebują pomocy, aby poradzić sobie z ciężką przypadłością, utratą wagi albo rzuceniem nałogu. Są też osoby, które zmagają się z problemami w relacjach, utratą pracy, śmiercią ukochanej osoby, stresem czy nadużywaniem alkoholu. Wszystkie te problemy są często destrukcyjne dla człowieka.

Czym jest psychoterapia?

Psycholog powinien wspomóc w uporaniu się z problemami. Z psychoterapii korzystają osoby w każdym wieku, aby żyć bardziej produktywnie, zdrowiej i w pełni szczęścia. W czasie terapii psycholog używa naukowo certyfikowane procedury, by pomóc pacjentom doskonalić w sobie dobre przyzwyczajenia. Występuje kilka podejść do psychoterapii, włącznie z — poznawczo-behawioralną, interpersonalną, psychoterapeuta kielce i innymi — które pomogą każdemu z osobna przepracować jego własne problemy.  Proces ten przebiega na kooperacji i dialogu. Pacjent ma zagwarantowane otoczenie wsparcia ze świadomością, że psychoterapeuta jest nastawiony neutralnie i nie będzie go w żaden sposób osądzał.

Razem z psychologiem będziesz pracował nad tym, żeby zidentyfikować i wyeliminować wzory zachowania, które powstrzymują od osiągnięcia w pełni szczęścia. Psychoterapia nie tylko pomaga rozwiązać aktualne problemy, ale wzbogaca w nowe kompetencje, aby lepiej radzić sobie z wieloma wyzwaniami w przyszłości.

Kiedy wybrać się na psychoterapię?

Przez błędy rozumienia czym jest psychoterapia, mnóstwo osób się na nią nie decyduje. Nawet jeśli rozumieją fakty i nie opierają się na mitach, to ludzie nierzadko czują się zestresowani przed podjęciem walki o dobre samopoczucie. Trzeba pokonać lęk, ponieważ jeśli jakość funkcjonowania nie jest taki jaki byśmy pożądali — psychoterapia może być pomocna. Niektórzy ludzie korzystają z pomocy psychoterapeuty dlatego, że mają depresję, czują lęk lub złość przez długi czas. Inni także mogą odczuwać potrzebę wsparcia w przewlekłej chorobie, która wpływa na układ emocjonalny i psychikę. Są też potrzebujący szybkiej diagnozy swoich problemów na przykład, gdy mierzą się z widmem rozpadu związku, syndromem pustego gniazda, przytłaczającą pracą, wypaleniem zawodowym itd.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *