Przed czym chronią nas antywirusy?

W internecie wiele osób czyha na nasze dane. Hakerzy stosują różnorodne metody przechwycenia przesyłanych przez nas informacji. Aby się przed tym uchronić instalujemy oprogramowanie antywirusowe, które ma na celu zabezpieczyć nasz komputer. Jednak przed jakimi zagrożeniami tak naprawdę nas chroni?

Instalacja nawet najdroższego antywirusa nigdy nie daje nam 100% bezpieczeństwa. Żaden program antywirusowy nie jest w stanie stwierdzić czy dany program jest na pewno wirusem, czy tylko zwykłą aplikacją. Działanie antywirusów polega na obserwacji zachowań wszystkich programów, i wykrywaniu tych podejrzanych. Skanują one także jeszcze nieuruchomione aplikacje, w poszukiwaniu kodu, który może okazać się wirusem.

Przed czym chronią nas antywirusy?

Jednym z najczęstszych ataków jest użycie specjalnego oprogramowania, które ma na celu wykraść wszystkie nasze dane z komputera i przesłać je do właściciela. Właśnie przed takimi zachowaniami, programy antywirusowe starają się nas chronić. Dodatkowym zabezpieczeniem jest firewall, który blokuje wszystkie niechciane przez nas dane, oraz blokuje większość bezpośrednich ataków na nasz komputer. Istnieją również wtyczki do przeglądarki, które skanują strony internetowe na które wchodzimy pod kątem podejrzanych zachowań i ostrzegają nas przed ryzykiem.

Często poza standardowymi możliwościami, programy antywirusowe posiadają wiele dodatkowych funkcji. Na przykład w istnieje możliwość „posprzątania” komputera. Antywirus skanuje nasz komputer w poszukiwaniu różnych przestarzałych plików, po czym je usuwa, zwalniając tym samym miejsce na dysku i podnosząc wydajność komputera. Kolejną ciekawą możliwością jest opcja zablokowania kamery. Pozwala nam to zabezpieczyć kamerę przed włamaniem. Jeszcze jedną ciekawą funkcją, o której warto wspomnieć, jest środowisko testowe. Jest to symulacja komputera, na którym możemy uruchomić i sprawdzić dowolne oprogramowanie. Taki program nie ma dostępu do pozostałych zasobów naszego systemu, więc nie istnieje ryzyko, że coś stanie się z naszym komputerem.

Przed czym więc antywirusy nie chronią?

Antywirusy nie chronią nas głównie przed tym, co nie dzieje się na naszym komputerze. Zaliczają się do tego na przykład fałszywe strony internetowe, które podszywając się pod znane serwisy, takie jak facebook. Mają one na celu wykraść nasz login i hasło, oraz inne ważne dane. Poza tym istnieją też różnego rodzaju oszustwa i reklamy. Przed tego rodzaju zagrożeniami chroni nas tylko zdrowy rozsądek. Często zdarzają się takie sytuacje, gdy ktoś podając się za administratora, chce uzyskać od nas login i hasło. Tak naprawdę jest to oszustwo. Należy pamiętać, że serwisy internetowe, na których mamy konto, nigdy nie będą potrzebować naszego loginu i hasła.

Antywirusy zdziałają niewiele również przy próbach przechwycenia wysyłanych przez nas danych. Aby się przed tym zabezpieczyć, najlepiej jest używać serwerów VPN. Pozwalają one również ukryć nasze dane, w tym adres IP, oraz naszą lokalizację Mimo że posiadanie antywirusa na komputerze, znacznie zwiększa nasz poziom bezpieczeństwa, to nie gwarantuje on pełnej skuteczności. Dlatego warto uważać i zachować odrobinę zdrowego rozsądku.

Bookero.plDowiedz się więcej o systemie rezerwacji internetowej na stronie bookero.pl – sprawdź, jakie korzyści może dać Ci taki system.