Jaki kominek wybrać do swojego domu?

Kominek to taki element, który pojawia się coraz częściej w nowo budowanych domach. Praktycznie każdy gotowy projekt jaki znajdziemy w sieci w opcji podstawowej zawiera kominek. Pojawia się więc coraz większe zainteresowanie taką konstrukcją a inwestorzy zastanawiają się jaki rodzaj kominka wybrać, jak go umiejscowić, o czym trzeba pamiętać, by kominek sprawdził się w praktyce. Trzeba pamiętać, że to element, który staje się połączeniem ogrzewania z dodatkiem estetycznym. To właśnie kominek sprawia, że przygotowywane wnętrze uzyskuje wyjątkowy klimat.

Jak podjąć dobrą decyzję przy wyborze kominka?

Osoby, które decydują się na budowę domu chętnie podejmują również decyzję o usytuowaniu w tym domu kominka. Jednocześnie jednak dość często popełnia sie błędy przy jego usytuowaniu, gdy dostęp do kominka jest niewygodny. Zapomina się o odpowiednim wyborze wkładu, nie zostaje on dopasowany do funkcji jaką ma spełniać. Dlatego postaramy się krótko powiedzieć jak wybrać kominek, by rzeczywiście dobrze się sprawdzał, a jego obsługa nie stanowiła dla nas problemu.

Jakie będzie przeznaczenie kominka?

Trzeba pamiętać, że decydując sie na kominek nie należy wybierać go jako jedynego źródła ogrzewania w domu. W każdej sytuacji powinno się mieć opcje zapasową i dlatego właśnie kominek według specjalistów będzie najlepszym wyborem na opcję zapasową. Jeśli ktoś mimo wszystko zdecyduje się na kominek wyłącznie jako element dekoracyjny, nie powinien w ogóle zawracać sobie głowy parametrami, ponieważ kominek będzie rozpalany sporadycznie. W takiej sytuacji należy bardziej zwrócić uwagę na to jak prezentuje się jego obudowa. Natomiast decydując się na kominek jako formę ogrzewania należy zastanowić się nad tym jaką formę przyjmuje i jakie ma parametry. W tej sytuacji rzeczywiście warto wybrać kominek wykazujący wysokie parametry. Na ten element należy kategorycznie zwrócić uwagę, jeśli kominek zostaje wybrany jako główne źródło ciepła.

Piec z płaszczem wodnym wybierzesz na stronie Szalony Max – sprawdź ofertę

Jaki rodzaj rozprowadzania ciepła wybrać?

Gdy podjęcia zostaje decyzja co do tego jakie przeznaczenie będzie miał kominek będzie można zastanawiać się nad wyborem wkładu oraz metody, która będzie odpowiadać za rozprowadzanie ciepła. Obecnie proponowane są trzy podstawowe rodzaje:

– wkład z systemem dystrybucji gorącego powietrza

– kominki z turbiną

– kominki z płaszczem wodnym.

Tak jak w każdej innej dziedzinie również i w tym przypadku każdy produkt ma swoje zalety i warty. Wkład, który wykorzystuje system DGP nie będzie potrzebował innego zasilania, działa bowiem na zasadzie konwekcji naturalnej. Kominki z turbiną działają na podobnych zasadach co DGP, ale tutaj ruch powietrza wymuszony zostaje przez turbinę. Najbardziej rośnie natomiast popularność kominków z płaszczem wodnym, które połączone są z centralnym ogrzewaniem. Tego typu kominek charakteryzuje się bardziej skomplikowana formą, jednak przy zastosowaniu odpowiednich zabezpieczeń daje możliwość uzyskania wydajnego ogrzewania dla całego domu. Oprócz uzyskania ogrzewania tego typu kominek to również opcja odpowiadająca za podgrzewanie wody użytkowej.

Ostateczna decyzja uzależniona jest więc od indywidualnych predyspozycji i potrzeb osoby, która chce kominek zamontować.

Opublikowany w dom