Jakie nieruchomości kupują Polacy mieszkający w mniejszych miastach?

Rynek nieruchomości w mniejszych miejscowościach różni się do tego w wielkich aglomeracjach takich jak Warszawa, Kraków czy Trójmiasto. Dużą popularnością cieszą się przed wszystkim mieszkania w budownictwie z wielkiej płyty. W mniejszych miastach nie są one już postrzegane w kategoriach budownictwa gorszego rodzaju. Wpływ na to ma niewątpliwie fakt, że znaczący deweloperzy raczej omijają małe miejscowości i swoje inwestycje planują przede wszystkim w wielkich miastach.

W Polsce nie brak miejscowości w których bez problemu można znaleźć mieszkanie, gdzie cena metra kwadratowego nie przekracza 2500 zł. Tak jest na przykład w Legnicy czy Kaliszu, a także Lubinie czy Grudziądzu. Spotkać można jednak również miejsca, gdzie ceny są niemal dwa razy wyższe. Tak jest w Lublinie, gdzie średnia cena za metr kwadratowy to ponad 4400 zł. Podobnie jest w Opolu, Olsztynie czy Rzeszowie.

Z przeprowadzonych badań wynika, że najmniej za mieszkanie trzeba było w ubiegłym roku zapłacić w Kaliszu – średnio 94 000 zł. Nieco drożej jest w Częstochowie, Lubienie, Zielonej Górze i Radomiu. Cena 200 000 zł przekroczona została w czterech miastach – Olsztynie, Lublinie, Rzeszowie oraz Białymstoku.

Różny jest też czas jaki trzeba poświęcić na sprzedaż posiadanego już mieszkania. Zależy on bowiem od kilku różnych czynników. Najszybciej nieruchomość sprzedać można w Zielonej Górze. Średni czas transakacji tego typu wynosi tam jedynie 23 dni. W niewiele większym okresie czasu mieszkanie można sprzedać w Katowicach, Toruniu i Rzeszowie. Najtrudniej w tej kwestii jest w Płocku i Kielcach. Tam może to bowiem potrwać nawet i kilka miesięcy.

Bez względy na wielkość miasta oraz poziom cen na lokalnym rynku nieruchomości, największą popularnością cieszą się mieszkania znajdujące się z budynkach z tzw. wielkiej płyty. Bez względu na lokalizację najbardziej poszukiwane są lokale dwupokojowe (40 metrów kwadratowych) oraz trzypokojowe (nie większe jednak niż 60 metrów kwadratowych). Z czego to wynika? Przede wszystkim w ostatnim czasie poczyniono liczne inwestycje w poprawę standardu technicznego budynków tego typu. Przeprowadzono między innymi ich termomodernizację. Większe nakłady są czynione także na okoliczną infrastrukturę. Wszystko to sprawia, że wiele blokowisk z wielkiej płyty zyskało całkiem nowe oblicze. Nie bez znaczenia są oczywiście także atrakcyjne ceny mieszkań, przynajmniej w porównaniu z nowym budownictwem.

Ponadto nabywcy mieszkań doceniają też bogatą infrastrukturę, które towarzyszy na ogół tego typu osiedlom. Nie mogą się tym pochwalić niestety nowo wybudowane osiedla. Poza tym w wielu miejscowościach popularność budownictwa z wielkiej płyty wynika po prostu z braku produktów innego typu, a więc nowych mieszkań. Alternatywą są jedynie mieszkania w kamienicach, często bardzo starych, które są w kiepskim stanie technicznym. Niestety inwestorzy nie są zainteresowani inwestycjami w mniejszych miejscowościach, dlatego też kupującym pozostają lokale starsze, niekiedy z lat 70. ubiegłego wieku.

Artykuł przygotowany przez Konsorcjum Finansowe świadczące pożyczki pod zastaw nieruchomości w Warszawie i każdej innej miejscowości na terenie Polski.

Dodaj komentarz