Jak powstają zmarszczki?

 Zmarszczki to jedna z pierwszych oznak starzejącej się skóry. Zwykle wyczekujemy ich z niepokojem – pojawienie się nieestetycznych fałd na twarzy to dla nas oznaka tego, że przestajemy być młode. Możemy jednak realnie powstrzymać powstawanie zmarszczek na jak najdłuższy okres czasu. Jak tego dokonać?

W trosce o piękną i młodą cerę

Za dobrze wyglądającą cerę odpowiada przede wszystkim poziom kolagenu, który produkuje się w skórze właściwej. To właśnie ta warstwa skóry odpowiada za utrzymanie jędrności. Wszelkie zmiany w skórze właściwej są od razu widoczne w wierzchniej części skóry, to znaczy w naskórku. Pomijając genetyczne przyczyny starzenia się skóry, a także fakt, że jest to proces w stu procentach normalny, istnieją pewne czynniki zagrożenia, które powodują szybsze pojawianie się zmarszczek. Należy do nich:

– ekspozycja skóry na promienie słoneczne,

– palenie papierosów,

– niewłaściwa pielęgnacja,

– stres, złe odżywianie,

– nadmierna mimika twarzy, pojawianie się grymasów

Jak każdy z tych czynników reaguje na skórę? Promienie UV sprzyjają powstawaniu wolnych rodników, związków krążących po naszym ciele i niszczących komórki. Palenie papierosów to nie tylko dostarczanie do organizmu substancji szkodliwych i rakotwórczych – to również częste powtarzanie tych samych kombinacji ruchów na twarzy, stąd na przykład mówi się o zmarszczkach palacza. Niewłaściwa pielęgnacja prowadzi do wysuszenia skóry na długi okres czasu, w związku z czym niektóre włókna skóry po prostu obumierają i nigdy już się nie odnawiają. Stres i złe odżywianie powodują produkcję hormonów, które nie są sprzyjające dla piękna twarzy. Z kolei mimika twarzy przeładowana emocjami prowadzi do powtarzania utrwalonych grymasów. Odpowiadają one za pierwsze zmarszczki, czyli tak zwane zmarszczki mimiczne, jakie zaobserwujemy na twarzy już przed 30. rokiem życia.

Rola protein

Kolagen i elastyna – to najczęstsze określenia, które powiążemy z powstawaniem zmarszczek. Zarówno kolagen jak i elastyna to rodzaje protein, czyli białek, które odpowiadają za dobrą elastyczność, jędrność i napięcie w komórkach skóry. Z wiekiem proces produkcji kolagenu spowalnia. Do tego po pewnym okresie życia, nasze ciało ma tendencje do tracenia niektórych gruczołów skórnych. Odpowiadają one za zapewnienie skórze odpowiedniego nawilżenia, które jest kluczowe dla zachowania jędrności. Jednak ich zmniejszona praca sprzyja powstawaniu fałdek, które z czasem pogłębiają się i prowadzą w ten sposób do zmarszczek. Objawów wiotczenia skóry z wiekiem jest z resztą więcej: podwójny podbródek, kurze łapki wokół oczu oraz worki pod oczami – to tylko kilka z wielu innych symptomów zmniejszenia się produkcji kolagenu.

Jak można przeciwdziałać?

Gdy kolagenu w organizmie brak, to najlepiej dostarczać go wraz z pożywieniem. Dzięki temu procesy odnowy komórkowej zaczną przeważać nad degradacją skóry spowodowaną naturalnymi procesami starzenia się. Warto stosować masaże twarzy, które poprawiają ukrwienie i pomagają pozbyć się toksyn. Do tego niezbędna jest suplementacja w witaminy, takie jak A, E i C.

 

Dodaj komentarz