Drugie życie tkanin – do czego możemy je wykorzystać?

Niepotrzebne ubrania zalegają w twojej szafie? Nie wiesz co zrobić ze starymi poszewkami czy obrusami? Zobacz sposoby na ponowne ich wykorzystanie. Poniżej znajdziesz kilka ciekawych pomysłów.

Każdy z nas ma w domu jakieś niepotrzebne materiały, które tylko zajmują miejsce w szafie. Stare ubrania, pościel, obrusy i inne tego typu tkaniny możemy spróbować wykorzystać ponownie. W ten sposób nie tylko pozbędziemy się zalegających rzeczy, ale także będziemy bardziej ekologiczni. Wystarczy odrobina kreatywności oraz czasu. Własnoręcznie wykonane przedmioty pozwalają na dużą satyfakcję. W Internecie znajdziemy mnóstwo inspiracji. Obecnie są organizowane również różnego rodzaju warsztaty, które promują taki sposób działania.

Stare tkaniny możemy wykorzystać na wiele różnych sposobów. To świetna zabawa nie tylko dla dzieci, ale również dla dorosłych, którzy chcą pobudzić swoją kreatywność. Pamiętajmy, że wykonane rzeczy będą niepowtarzalne. Warto zapoznać się z niektórymi pomysłami i wypróbować swoje plastyczne umiejętności. Poniżej znajdziecie kilka inspiracji.

Stare ubrania

Nieużywane i niepotrzebne ubrania na pewno zalegają w niejednej szafie. Warto pomyśleć o tym, co można z nimi zrobić. Bardzo często możemy przerobić je na nowe ciuchy. Wystarczy kilka poprawek i nowy, oryginalny ciuch jest gotowy. W tym przypadku powinniśmy postawić na własną inwencję twórczą.

Z niepotrzebnych koszulek możemy uszyć materiałowe torby, które przydadzą się m.in. na zakupy. Wystarczy wyciąć odpowiedni kształt, zszyć go w odpowiednich miejscach i torba gotowa. W ten sposób możemy uzyskać ciekawy i oryginalny wygląd torby, która na pewno okaże się funkcjonalna.

Stare, wełniane swetry również świetnie nadają się do przeróbki. Możemy wykonać z nich na przykład ciepłe rękawiczki na zimę. Wycinamy odpowiedni kształt, a następnie zszywamy ze sobą poszczególne elementy. Najłatwiej będzie wykonać rękawiczki z jednym palcem, chociaż nic nie stoi na przeszkodzie, żeby nadać im również inny kształt.

Oprócz tego niepotrzebne swetry mogą przydać się jako ozdobne poszewki na poduszki, szczególnie zimą. Podobnie możemy wykorzystać stare koszulki do zrobienia narzuty na łóżko. Wycinamy konkretne kształty, a następnie zszywamy je razem tworząc jeden, duży materiał, którym będziemy mogli przykryć łóżko.

Niepotrzebne firanki

Ciekawym sposobem na wykorzystanie starych firanek jest stworzenie z nich woreczków zapachowych. Wystarczy wyciąć odpowiedni kształt i związać w kolorową wstążką. W środku możemy umieścić różnego rodzaju ususzone kwiaty, lawendę czy kawę. Takie woreczki będą pięknie pachnieć. Możemy powiesić je w szafie czy w samochodzie.

Koronkowe firanki czy obrusy możemy użyć ponownie jako różnego rodzaju elementy dekoracyjne. Takim materiałem możemy obszyć klosz lampy czy wykorzystać je do przerobienia starej bluzki czy spodni. Stare zasłony świetnie nadadzą się jako obrus – wystarczy tylko wprowadzić odpowiednie poprawki.

https://czakos.pl/Hurtownia artykułów dekoracyjnych Czakos.pl oferuje między innymi piórka, konfetti, różnego rodzaju pompony i opaski – zobacz więcej