Czystość i organizacja w łazience – na co zwrócić uwagę?

Bałagan, w przeciwieństwie do porządku, robi się sam. Nawet w niewielkiej łazience, kilkuosobowa rodzina potrafi zrobić niezłe zamieszanie. Porozwalane ciuchy, mokre ręczniki, niedokręcone krany, rozmoczone mydło, a można by wymieniać dłużej. Problem pojawia się wtedy, gdy niewielki nieporządek zmienia się w brak higieny, a nad wanną pomiędzy fugami pojawia się grzyb i pleśń.
Wiele osób po prostu nie lubi sprzątać, tym bardziej, że istnieje wiele przyjemniejszych sposobów spędzenia czasu. Jesteś jedną z nich? Tych kilka prostych trików sprawi, że organizacja i sprzątanie w łazience przestanie spędzać ci sen z powiek, a zagości tam czystość, ład i porządek.

Ergonomia. Jeśli właśnie kupiłeś mieszkanie i jesteś na etapie planowania łazienki, albo rozpoczynasz remont, wybierz wygodne i funkcjonalne rozwiązania, które ułatwią utrzymanie czystości. Zminimalizuj ilość otwartych półeczek i oświetlanych wnęk, gdyż prawdę mówiąc niczemu one nie służą. Zaplanuj za to solidną i pakowną szafkę na ręczniki, środki czystości, chemię, płyny i proszki do prania,  kosmetyki i przybory toaletowe. Pamiętaj, że jeśli nie masz osobnej pralni, w łazience musi znaleźć się miejsce na brudną bieliznę, oraz pralkę i suszarkę.

Porządek. Łazienka jest pomieszczeniem, w którym stosunkowo łatwo jest zachować porządek. Pozbieraj rzeczy stojące na wierzchu, na półce pod lustrem, na umywalce i na wannie, schowaj je. Zajrzyj do szafek łazienkowych i pomyśl, co powinno tam się tak naprawdę znaleźć i ogranicz swoje rzeczy do minimum, a resztę wyrzuć lub oddaj. Postaraj się aby jak najmniej kosmetyków stało na widoku, umieść je w wygodnych pudełkach i organizerach w szafkach łazienkowych. Na wierzchu zostaw tylko niezbędne minimum, na przykład mydło w płynie do mycia rąk i ręcznik. Łatwiej utrzymać czystość kiedy nic się nie kurzy.

Planowanie. Jeśli jesteś osobą lubiącą schematy i listy obowiązków, zaplanuj sprzątanie łazienki i rozdziel prace domownikom. Możesz wykonać plan tygodniowy, miesięczny, kwartalny, a nawet roczny. Pomyśl jak często trzeba czyścić umywalkę, wannę, kabinę prysznicową i wc aby zachować higienę, kiedy trzeba umyć i odkurzyć podłogę, oraz ściany, przetrzeć lustro, lampy oraz fronty szafek. Zaplanuj pranie i wymianę ręczników oraz dywaników w łazience. Może coś jeszcze wymaga czyszczenia? Zaplanuj to, zapisz lub wydrukuj, wywieś plan w widocznym miejscu i najważniejsze, wykonaj. Ponadto, przygotuj się na przedświąteczne, generalne porządki przed Bożym Narodzeniem i Wielkanocą, oraz jeśli zapraszasz gości zadbaj o to aby łazienka była czysta.

Ekologia. Naucz swoją rodzinę rozsądnie korzystać ze środków czystości i kosmetyków. Zastanów się czy potrzebne jest wam kolejne opakowanie szamponu, czy też czwarta tubka pasty do zębów. Przemyśl stosowanie ekologicznych środków czystości, w sprzątaniu doskonale sprawdzi się nie tylko mocny środek z wybielaczem i chlorem, lecz również ocet, kwasek cytrynowy i soda oczyszczona.

Postaraj się sprzątać w łazience przynajmniej raz w tygodniu, aby utrzymać czystość, a nawet jeśli nie uda ci się wykonać wszystkiego co zaplanowałeś, wyrobisz w sobie nawyk systematyczności i nauczysz się dbać o szczegóły.

Wysokiej jakości odświeżacz znajdziesz w asortymencie sklepu internetowego General Fresh – sprawdź ofertę!

Opublikowany w dom